Ghana Election 2020: Know Your 40 Newly-Elected Female MPs

0
Ghana Election 2020: Know Your 40 Newly-Elected Female MPs
Ghana Election 2020: Know Your 40 Newly-Elected Female MPs

The 8th Parliament of Ghana which will commence on January 7, 2021, will be seeing a total of 40 Female Members of Parliament (MPs) who will be representing their respective constituencies.

It has been an equal share between the New Patriotic Party and National Democratic Congress (NDC) with each party having 20 female MPs for the next parliament.

As more females strive to get to the high echelons of power and be part of the decision-making process of Ghana, it is prudent we bring you a complete list of all 40 newly-elected female MPs for Ghana’s parliament.

National Democratic Congress (NDC)

  1. Joycelyn Tetteh – North Dayi Constituency
  2. Linda Ocloo – Shai Osudoku Constituency
  3. Lydia Lamisi – Tempane Constituency
  4. Queenstar Pokuwaa Sawyerr – Agona East Constituency
  5. Rita Naa Odoley Sowah – La Dadekotokpon Constituency
  6. Sophia Ackuaku – Domeabra Obom Constituency
  7. Theresa Lardi Awuni – Okaikoi North Constituency
  8. Zanetor Rawlings – Klottey Korley Constituency
  9. Zewura Ibrahimh – Salaga South Constituency
  10. Alalzuuga Alberta Akuka – Garu
  11. Laadi Ayamba – Pusiga
  12. Abla Gomashie – Ketu South Constituency
  13. Angela Oforiwaa Alorwu Tay – Afadzato South Constituency
  14. Agnes Lartey – Krowor Constituency
  15. Comfort Cudjoe Ghansah – Ada Constituency
  16. Dela Sowah – Kpando Constituency
  17. Dorcas Afo Toffey – Jomoro Constituency
  18. Elizabeth Ofosu Agyare – Techiman North
  19. Gizella Tetteh – Awutu Senya West Constituency
  20. Hellen Ntoso – Krachi West Constituency

New Patriotic Party (NPP)

  1. Ursula Owusu Ekuful – Ablekuma West Constituency
  2. Tina Mensah – Weija Gbawe Constituency
  3.  Sheila Bartels – Ablekuma North Constituency
  4. Sarah Adwoa Sarfo – Dome Kwabenya Constituency
  5. Patricia Appiagyei – Asokwa Constituency
  6. Ophelia Hayford – Mfantseman Constituency
  7. Nana Ama Dokua Asiamah Adjei – Akuapem North Constituency
  8. Naana Eyiah – Gomah Central Constituency
  9. Mavis Nkansah Boadu – Afigya Sekyere East Constituency
  10. Lydia Seyram Alhassan – Ayawaso West Wuogon
  11. Abena Osei Asare – Atiwa East Constituency
  12. Adelaide Ntim – Nsuta Kwamang Beposo
  13. Ama Pomaa – Juabeng Constituency
  14. Cynthia Morrison – Agona West Constituency
  15. Darkoa Newman – Okaikoi South Constituency
  16. Francisca Oteng Mensah – Kwabre East Constituency
  17. Freda Prempeh – Tano North Constituency
  18. Hawa Koomson – Awutu Senya East Constituency
  19. Gifty Twum Ampofo – Abuakwa North Constituency
  20. Lariba Adudu – Walewale Constituency

Leave a Reply